10. augusta 2020

Najúčinnejšia diéta na chudnutie

Každá z nás by chcela mať postavu snov, avšak nie každej bola nadelená dobrá genetika, vďaka ktorej sa to dá dosiahnuť, oveľa jednoduchšie. Niektoré ženy sú štíhle s menším percentom tuku, niektoré plnšie, niektoré majú viac svalovej hmoty. V tomto článku sa zameriame skôr na plnšie tvary. 

Obezita a nadváha je vo svete veľmi rozšírená a čím ďalej, tým viac ľudí ňou trpí. Nadváha nám škodí nie len po fyzickej, ale taktiež aj po psychickej stránke. 

Ak na sebe vnímate nejaké to kilečko navyše, určite poznáte ten zvláštny pocit v plavkách alebo pri pohľade do zrkadla. Vaša psychika vtedy trpí. O to horší je fakt, ak sa už nejaký čas snažíte niečo zmeniť, schudnúť, ale nedarí sa Vám to podľa vašich predstáv. 

Poznáme mnoho diét ako napríklad:

 • nízkokalorická diéta
 • nízkosacharidová diéta
 • bielkovinová diéta
 • nízkotučná
 • vysoko-bielkovinová
 • keto diéta
 • paleo diéta
 • bezlepková diéta
 • pitie rôznych zeleninových a ovocných štiav
 • vynechávanie jedla po piatej hodine 

a ďalších xy iných praktík, ale jediné, čo mnohokrát dosiahnete sú:

 • kilá navyše
 • spomalený metabolizmus
 • únava
 • stres
 • hnev, náladovosť, výbušnosť
 • zníženie libida
 • niekedy aj strata menštruácie

.. a o iných zdravotných problémoch už ani nehovorím.

Ako môžeme vedieť, ktorá diéta je pre nás najúčinnejšia? 

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že naše telo potrebuje bohatú a vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky makroživiny (sacharidy, bielkoviny, tuky, vlákninu) i mikroživiny (vitamíny, minerály, stopové prvky). 

Keď odstránime z jedálnička tuky, privodíme si mnoho zdravotných problémov. Keď odstránime sacharidy (hlavný zdroj energie) príde únava, spomalené reflexy, horší spánok a pod. Keď odstránime bielkoviny, svaly nebudú mať z čoho rásť a ochabnú. Ani tak ani tak?

Telo je ako auto, keď doň nedáme správne pohonné hmoty, ktoré potrebuje, nebude správne fungovať. 

Najlepšia a najúčinnejšia diéta pre nás je tá, ktorú nevnímame ako diétu a dokážeme ju držať dlhodobo. Dobrá diéta je taká, pri ktorej nebudeme musieť vyradzovať z jedálnička naše obľúbené potraviny a trýzniť sa hladovaním. 

Mnoho ľudí si myslí, že to nie je možné, no ja tvrdím, že to možné je. 

Niekto sa bojí v diéte dať si pečivo, niekto si nedá mliečne výrobky, niekto nejedáva po šiestej, niekto odmieta ísť na obed do reštaurácie, lebo vraj priberie. Málo ľudí však vie, že za priberanie nemôžu jednotlivé potraviny.

Z čoho teda naozaj priberáme?

Ani z pečiva, ani z ovocia, mliečnych výrobkov, z NIČOHO len tak nepriberieme. A už vonkoncom sa jedlo neukladá do tuku po šiestej hodine večer. Telo nevie rozoznať či máme jedlo o deviatej večer alebo o šiestej ráno. 

Pri chudnutí je dôležité poznať svoj kalorický príjem a výdaj. Aspoň orientačne. Vy možno kalórie nepočítate, ale telo si ich počíta. A keď vy spálite menej kalórií ako prijmete zo stravy, BUDETE PRIBERAŤ. Naopak, keď prijmete menej kalórií ako vydáte, vtedy BUDETE CHUDNÚŤ. Je to jednoduchá matematika. 

Ako sa ideálne stravovať?

Ak budete prijímať kalórie výlučne zo ,,zdravých” potravín, tiež môžete pribrať. Ideálne je stravovať sa podľa pravidla 80/20, to znamená, že 80% z vášho denného príjmu by mali tvoriť nutrične hodnotné potraviny, teda tie, ktoré majú dostatok zdravých makro aj mikronutrientov. Zvyšných 20% môžete doplniť tým, na čo máte skrátka chuť. 

Dôležité je stále prijať menej kalórií ako vydáte, inak to fungovať nebude. 

Takéto flexibilné stravovanie sa dá veľmi rýchlo naučiť a čo je na tom najlepšie – dá sa takto stravovať naozaj dlhodobo, v podstate na celý život. Začnete konečne žiť, už nikdy sa nebudete trápiť nezmyselnými a neúčinnými diétami, ktoré vám viac uškodia ako pomôžu a konečne si budete užívať jedlo, ktoré máte radi, a hlavne bez výčitiek! 

Ak vás táto téma zaujíma a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac, môžete si zakúpiť moju elektronickú knihu ,,Ako sa stravovať bez výčitiek a jojo efektu” , v ktorej nájdete všetky dôležité informácie o stravovaní, chudnutí a celkovo o zdravom životnom štýle na viac ako 50 stranách!Kúpiť e-book teraz za 34.90 € ( z pôvodných 59.90 €)

Ebook obsahuje aj vzorový jedálniček pre muža i ženu, vzorce na výpočet kalorického príjmu, tipy na odstránenie celulitídy, bolesti chrbta a rozobratie iných zaujímavých a užitočných tém + mnoho zdravých receptov a taktiež VIP online poradenstvo na 14 dní úplne zadarmo. 

Referencie si môžete prezrieť v sekcii “recenzie” alebo priamo na mojom Instagrame @kristina.gregorcok vo výbere.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.