24. augusta 2020

Ako schudnúť zo stehien a zadku?

Mať krásne štíhle nohy a k tomu vytvarovaný zadok je snom každej z nás. Problémom väčšiny populácie ženského pohlavia je však fakt, že nevedia ako toto docieliť.

Najväčším strašiakom je silový tréning, kvôli ktorému si ženy myslia, že už nikdy nebudú vyzerať ako ženy, ale ako osvalení kulturisti. Opak je pravdou. Milé žienky, vy sa vôbec nemusíte báť, že budete vyzerať ako kulturistky s bicepsami väčšími ako má váš manžel. Tieto spomínané kulturistky drú na ich postave niekoľko rokov, robia to na profesionálnej úrovni kvôli kulturistickým súťažia a jediné, čo z nich robí naozaj príliš svalnaté ženy sú anabolické steroidy v kombinácii s veľmi ťažkými tréningami.

Ak na sebe vnímate nejaké to kilečko navyše, určite poznáte ten zvláštny pocit v plavkách alebo pri pohľade do zrkadla. Vaša psychika vtedy trpí. O to horší je fakt, ak sa už nejaký čas snažíte niečo zmeniť, schudnúť, ale nedarí sa Vám to podľa vašich predstáv. Vy však na žiadnu kulturistickú súťaž nejdete, nemusíte sa preto obávať silového tréningu. Žiadne steroidy do seba dávať nejdete, preto nehrozí, aby ste vyzerali tak, ako ony. Silový tréning je naozaj potrebný pre ľudí v každom veku. Samozrejme, je dôležité prispôsobiť tréning veku, pohlaviu, trénovanosti a celkovo dbať na zásady individuálnosti a bezpečnosti, aby nedochádzalo k zraneniam.

Silový tréning má množstvo benefitov pre zdravie človeka. Sila je pre každého z nás dôležitá, aby sme vládali napríklad chodiť po schodoch, odniesť nákupy, niesť dieťa na rukách, hrať sa s deťmi a celkovo držať telo bez toho, aby sme sa v starobe vyhli obrovským problémom s držaním tela alebo len s tým, že nebudeme vládať prejsť pár metrov.

Ale čo to má spoločné so štíhlymi nohami a pekným tvarovaným zadkom?

Silový tréning neslúži iba na funkčnú stránku a na rozvíjanie sily, tento druh tréningu je najefektívnejší na budovanie svalovej hmoty na zadku i stehnách. Ak budete cvičiť iba aeróbne, čiže vykonávať iba dlhé kardio tréningy (beh, bicykel,..), nikdy nebudete mať vysnený zadok s pevnými stehnami bez celulitídy.

Kardio tréningom síce schudnete tuk, ale nedávate telu podnet na budovanie svalovej hmoty, ktorá práve robí na zadku tie správne pevné tvary. Z kardia schudnete na tuku, ale váš zadok nebude guľatý a pevný, bude skôr plochý ako palacinka. A stehná? Taktiež potrebujú silový tréning, aby neboli ,,mľandravé,, s celulitídou. Preto vám odporúčam jednoznačne zaradiť silový tréning. Prenechajte hodiny kardia niekomu inému a poďte budovať zadok, po akom túžite. Veľkou výhodou silového tréningu je aj to, že ním spálite veľa kalórií.

Ak ste začiatočníčky, skúste na začiatok zaradiť silový tréning trikrát do týždňa vo forme fullbody (celé telo), aby sa telo postupne adaptovalo na takýto druh záťaže. Určite začnite cvičiť len s vlastnou hmotnosťou, pretože je zbytočné dávať si záťaž, pokiaľ nemáte zvládnutú základnú techniku cvikov bez záťaže. Skúste aspoň 6-8 týždňov ísť rovnaký tréningový plán a potom ho môžete zmeniť a rozdeliť si svalové partie na jednotlivé dni. Napríklad môžete cvičiť štyrikrát do týždňa (2x stehná, lýtka, zadok, 2x vrch tela, to znamená chrbát, biceps, triceps, ramená, brucho a samozrejme stred tela). Ak stíhate cvičiť aj päťkrát do týždňa, môžete si dať ako jeden deň nejaké kardio, napríklad beh, ten je v kombinácii so silovým tréningom a kalorickým deficitom naozaj super na chudnutie a tvarovanie postavy. Aby ste chudli musíte byť v kalorickom deficite, inak vám nepomôžu ani hodiny kardia, ani silový tréning.

Hlavne ak nechcete odchádzať z posilňovne so zranením, odporúčam sa na to zamerať.

Dôležitým faktorom je aj regenerácia, ktorú netreba zanedbávať! Nie je zdravé cvičiť úplne každý deň a nedovoliť telu, aby si oddýchlo. Narobíte si viac škody ako úžitku. Neodporúčam cvičiť rovnaké partie s rozostupom menším ako 48 hodín, presne preto, aby si jednotlivé partie stihli oddýchnuť. Čo sa týka sérií a počtu opakovaní, dĺžke intervalu odpočinku, záleží na vašej trénovanosti. Oblasť sedacích svalov, teda zadku je veľmi špecifická, preto pre niekoho môže byť problém precítiť pri cvičení zadok. Mnoho ľudí tvrdí, že pre budovanie zadku sú najlepšie drepy, ale nie je to tak. Väčšina ľudí pri drepoch cíti viac predné stehná ako zadok a miesto zadku rastú práve tie. Takže na toto si dávajte pozor. Ak chcete na zadku naozaj zapracovať, musíte ho pri tréningu dostatočne precítiť. Je omnoho viac účinnejších cvikov, ktorými zadok precvičíme naozaj kvalitne. Napríklad unožovanie, abdukcia, zanožovanie, mostík, hip-thrust a ich rôzne prevedenia. Hlavné je sústrediť sa na daný pohyb a snažiť sa precítiť partiu, na ktorej chcete zapracovať. Určite to netreba siliť hneď na začiatku, ale postupne pridávajte na obtiažnosti tréningov. Nezabúdajte sa kvalitne rozohriať a rozcvičiť pred tréningom, pretože to je veľmi dôležitá časť tréningu. Hlavne ak nechcete odchádzať z posilňovne so zranením, odporúčam sa na to zamerať.

Taktiež je veľmi dôležitá správna technika cvičenia a správne dýchanie, držanie tela.

Ak neviete ako správne cvičiť, obráťte sa na kvalitného trénera, ktorý na vás bude dohliadať. Ak však nechcete utrácať veľa peňazí za trénera, môžete sa stať členmi môjho VIP programu, ktorý obsahuje nonstop online coaching pod mojím vedením, množstvo nových inšpirácií na tréningy rôzneho charakteru s dôkladne vysvetlenou technikou prevedenia, s množstvom videonávodov, ktoré sa týkajú rôznych tém z oblasti cvičenia, stravovania, regenerácie, atď.

Riešením je VIP skupina?…

Vo VIP nájdete aj mnoho zaujímavých receptov, rád aj tipov na nutrične hodnotné potraviny, získate rôzne zľavy na nákup na skvelých e-shopoch a v neposlednom rade získate mnoho cenných kvalitných informácií, vďaka ktorým sa váš život zmení k lepšiemu. Členom VIP sa môže stať naozaj každý, kto chce so sebou niečo robiť. VIP program je vhodných pre mužov i ženy. Či už chcete schudnúť alebo pribrať, alebo len žiť plnohodnotnejší a zdravší život, som tu pre vás.

Ak vás táto téma zaujíma a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac, môžete si zakúpiť moju elektronickú knihu ,,Ako sa stravovať bez výčitiek a jojo efektu” , v ktorej nájdete všetky dôležité informácie o stravovaní, chudnutí a celkovo o zdravom životnom štýle na viac ako 50 stranách. Kúpiť e-book teraz za 34.90 € ( z pôvodných 59.90 €).

Referencie si môžete prezrieť v sekcii “recenzie” alebo priamo na mojom Instagrame @kristina.gregorcok vo výbere.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.