3. septembra 2020

Prečo nechudnem aj keď jem zdravo?

Otázka, ktorú si kladie mnoho z nás. Ako je možné, že priberáme aj keď jeme iba ,,zdravé,, potraviny. Teraz vám odpoviem otázkou: Aké sú to podľa vás zdravé potraviny? Asi sa zamýšľate nad odpoveďou a myslíte si, že zdravé potraviny sú tie, ktoré neobsahujú napríklad lepok, laktózu, tie, ktoré neobsahujú bielu múku, bio, raw, vegan a neviem čo ešte.

Stravujete sa už nejaké tie mesiace v domnení, že keď jete zdravé potraviny, nehrozí, že priberiete. Prečo tomu tak ale nie je? Každá potravina či už je to ovocie, zelenina, mäso, mliečne výrobky, ryžové chlebíky, hocičo, má určité množstvo kalórií. Kalóriu (kilokalóriu) môžeme definovať ako jednotku energie, ktorou označujeme energetickú hodnotu jedál a nápojov. Táto kalorická hodnota má pre nás veľký význam, pretože vďaka tejto hodnote môžeme sledovať náš denný kalorický príjem, držať ho pod kontrolou a dosahovať naše ciele v rámci chudnutia, naberania, udržiavania hmotnosti, ale predovšetkým aj udržiavať telo v kondícii, v zdraví a rovnováhe. Ak by sme nepoznali energetickú hodnotu potravín, nevedeli by sme, koľko kalórií prijímame a to môže byť problém.

Prečo? Pokiaľ nevieme koľko čoho do seba dávame, miesto chudnutia môžeme priberať, miesto priberania môžeme chudnúť alebo prijímať extrémne málo/veľa kalórií čo vedie k zdravotným problémom. Bohužiaľ, z praxe už viem, že veľmi málo ľudí reálne vie, že chudnutie alebo aj naberanie, ale hlavne sa teraz bavíme o chudnutí, nezáleží len od toho, či jeme zdravé alebo nezdravé potraviny. Ťažko povedať čo môžeme teda považovať za zdravé potraviny, ale z praxe viem, že ľudia si myslia, že ak jedia iba ,,čisto,, (zdravo), nie je možné, aby pribrali. Časom však zisťujú, že sa im schudnúť nedarí a práve tu je tá chyba – nepoznajú kalorickú hodnotu potravín. Poviem príklad: žena 82kg, ktorá by mala denne prijať približne 1700 kalórií aby schudla (bazálny metabolizmus má na hodnote približne 1200 kalórií, to je vlastne hodnota, pod ktorú by nikdy nemala klesnúť, lebo toľko kalórií potrebujú iba jej orgány na to, aby mohla žiť), si dá ako prvé jedlo dňa výdatné raňajky: kaša z 40g ovsených vločiek zaliatych vriacou vodou, ozdobená jahodami (50g) a orechami (10g) a samozrejme, káva s mliekom (30ml mlieka) bez cukru. Táto porcia ju vyjde približne 240 kalórií, 9g bielkovín, 27g sacharidov, 9g tuku, 8g vlákniny. Ako druhé jedlo na desiatu zvolí 2 banány (približne 240g). To máme 226 kalórií, iba 3g bielkovín, až 53g sacharidov, 0g tuku a 5g vlákniny.

Tu už vidím hneď prvú chybu v tom, že už prijala dve jedlá, kde mala enormne málo bielkovín, ktoré sa v priebehu dňa budú veľmi ťažko doháňať. Okrem toho, že tá kaša musela chutiť naozaj zle a musela ju jesť s odporom.

Ideme na jedlo č. 3 – obed. Konečne nejaké bielkoviny! Kuracie prsia (120g v surovom stave) uvarené na vode a bez soli (rozumej bez chuti 😫), ako prílohu zvolila približne 30g ryže (za surova) a brokolicu uvarenú na vode (cca 150g). Táto porcia vychádza na 295 kalórií, 35g bielkovín, 33g sacharidov, 2g tuku, 6g vlákniny.

Prejdeme na olovrant. Keďže je už po 16 tej hodine, sacharidy už si dať nechce, lebo sacharidy sa o takom čase začnú vraj ukladať do tuku, takže si dá už iba balenie nízkotučného cottage cheese (200g) so šalátovou zeleninou (150g). Porcia za 166 kalórií, 23g bielkovín, 7g sacharidov, 4g tuku a nejaké 4g vlákniny.

Večer približne o tej siedmej-ôsmej hodine by najradšej vyjedla celú chladničku, ale vie, že nemôže, tak si dá už iba za hrsť vlašských orechov (cca 25g). 25g vlašských orechov má približne 173 kalórií, 4g bielkovín, 5g sacharidov, 16g tuku a 1,5g vlákniny.

Poďme si to zrekapitulovať: za ten deň prijala približne 1099 kalórií čo je hodnota pod bazálnym metabolizmom, ktorý má okolo 1200 kalórií. Keďže dala telu slabých 1100 kalórií, jej telo nemá dostatok energie na to, aby mohlo správne fungovať.

Jeden deň sa ešte dá zvládnuť. Ale ak táto žena takto jedáva pravidelne a dlhodobo, môže sa čoskoro tešiť na vypadávanie vlasov, zhoršenie kvality pokožky, nervozitu, stres, výbušnosť, únavu, hormonálne zmeny v dôsledku nízkeho príjmu tukov, zníženie libida a množstvo ďalších problémov. Na začiatku bude žena šťastná, že schudla pár kíl, lenže tie kilá, ktoré schudla je hlavne voda a úbytok na svaloch. Keďže telo nemá ani dostatok bielkovín, svaly jej jednak nemajú z čoho rásť, ale ani nemajú dostatok výživy na to, aby sa svaly udržiavali a ubúdal len tuk. V konečnom dôsledku teda žena schudla iba svaly, tuk zostal, pretože si ho telo začalo ukladať na horšie časy kvôli tomu, že nemalo dostatok energie z jedla. Po pár týždňoch trýznenia sa to prišlo. Telo sa zbláznilo a žena neodolala čokoláde, ktorú videla v barovej skrinke, a zjedla ju celú na posedenie za 5 minút. Po chvíli začala plakať, že to nezvládla, začne sa neznášať za to, že porušila diétu a od zúfalstva, že všetko pokazila ide znova do barovej skrinky a zje všetko čo tam vidí. Lenže tento stav nie a nie zastaviť.

Lenže tento stav nie a nie zastaviť.

Prejdú dva dni, tri dni, týždeň, dva týždne a žena stále nedokáže ovládať svoje telo, záchvatovo sa prejedá dni, noci. Po mesiaci sa ide so strachom postaviť na váhu i keď vedela čo ju čaká. Z pôvodných 82 kíl schudla na začiatku na 77 a teraz plače, lebo vidí, že už to nie je číslo 77, ale 85. Vyčíta si to, nenávidí sa, nenávidí celý svet a vzdáva to. Už sa jej ďalej nechce pokračovať. Ide však na internet a hľadá všelijaké návody na to, ako čo najrýchlejšie schudnúť aspoň 20 kíl. Natrafí na stránku, kde jej sľubujú zázračné produkty za takú cenu, za ktorú by mohla ísť s rodinou na dovolenku, ale vraj vďaka nim schudne, tak ide do toho. Kúpi si produkty, ktorými nahradila pestrú stravu, produkty, ktorých kalorická hodnota je taká nízka, že opäť prijíma extrémne málo kalórií a kolotoč sa bude čoskoro opakovať. Niekto ju nalákal na superúčinné produkty, ale nikto jej nevysvetlil prečo vlastne schudne.

Nikto jej nepovedal, že kalórie sú dôležité. Ich snahou bolo iba zarobiť na nej peniaze, na jej nevedomí. Je im jedno, že tá žena sa o pár mesiacov bude trápiť, nechcú jej ukázať cestu zdravého životného štýlu, cestu, kde si nebude musieť odopierať svoje obľúbené jedlá, cestu, kde bude naozaj šťastná. Našli ste sa v tom? Preto toto píšem. Táto žena nevedela, že nie je dôležité iba to, že sú potraviny zdravé, ale že dôležitá je aj kalorická hodnota. Toto bol prípad, kedy žena jedla príliš málo s tým, že si myslela, že je zdravo, tak je všetko v poriadku. Teraz si trochu pridáme na množstve tých istých potravín, aby sme videli, že je to naozaj o tom, že aj zo zdravých potravín sa dá priberať.

Pozrime sa na to trochu inak…

Tá istá žena, iba iný príjem. Raňajky: kaša z 80g ovsených vločiek zaliatych vriacou vodou, ozdobená jahodami (100g) a orechami (25g) a samozrejme, káva s mliekom (30ml mlieka) bez cukru. Táto porcia ju vyjde približne 500 kalórií, 18g bielkovín, 54g sacharidov, 21g tuku, 16g vlákniny. Ako druhé jedlo na desiatu zvolí 2 banány (približne 240g). To máme 226 kalórií, iba 3g bielkovín, až 53g sacharidov, 0g tuku a 5g vlákniny. Ideme na jedlo č. 3 – obed. Kuracie prsia (200g v surovom stave) uvarené na vode a bez soli, ako prílohu zvolila približne 80g ryže (za surova) a brokolicu uvarenú na vode (cca 150g). Táto porcia vychádza na 560 kalórií, 56g bielkovín, 73g sacharidov, 3g tuku, 8g vlákniny.

Prejdeme na olovrant. Balenie nízkotučného cottage cheese (200g) so šalátovou zeleninou (300g). Porcia za 197 kalórií, 23g bielkovín, 11g sacharidov, 4g tuku a 8g vlákniny. Večer si dá orechy, a keďže sú zdravé, môže si dať celé balenie (cca 100g). 100g vlašských orechov má približne 691 kalórií, 16g bielkovín, 18g sacharidov, 63g tuku a 6g vlákniny. Opäť si to zrátame dokopy: Na to aby schudla mala prijať maximálne 1700 kalórií, ona však tým, že si nestrážila kalorickú hodnotu, iba chcela jesť zdravé potraviny prestrelila tých 1700 kalórií o celých 475 kalórií. Miesto 1700 kalórií prijala 2175. Tým pádom už žena nie je v kalorickom deficite, vďaka ktorému by schudla, ale naopak v kalorickom nadbytku. Jej denný príjem kalórií na udržiavanie hmotnosti je približne 2050 kalórií, ona však denne prijíma vyše 2100, čo spôsobí nie úbytok hmotnosti, ale nadbytok. Po mesiaci zistí, že pribrala 3 kilá navyše, ale nechápe prečo, veď jedla zdravo.

A opäť prichádzajú tie výčitky a pocit bezmocnosti, zlyhania. Nuž, presne o tomto to je. Aj zdravé potraviny majú kalórie a toto by mal vedieť každý, kto chce niečo so svojou postavou robiť. Inak sa budete iba trápiť a nebudete vedieť prečo. Chudnutie i naberanie závisí na našom kalorickom príjme a výdaji. Ak prijmeme viac kalórií ako vydáme, budeme priberať. Ak prijmeme menej kalórií ako vydáme, budeme chudnúť. Toto je základ a vždy bude. Miesto experimentovania a hazardovania so zdravím si radšej nájdite kvalitného nutričného poradcu, ktorý vás navedie na tú správnu cestu. Tento základ vás môžem naučiť aj ja či už vďaka môjmu e-booku o stravovaní bez výčitiek alebo formou online coachingu, do ktorého je vítaný každý jeden z vás, žena i muž.

Nerobte tie isté chyby stále dokola. Ja vám reálne môžem pomôcť.

Riešením je VIP program

Vo VIP nájdete aj mnoho zaujímavých receptov, rád aj tipov na nutrične hodnotné potraviny, získate rôzne zľavy na nákup na skvelých e-shopoch a v neposlednom rade získate mnoho cenných kvalitných informácií, vďaka ktorým sa váš život zmení k lepšiemu. Členom VIP sa môže stať naozaj každý, kto chce so sebou niečo robiť. VIP program je vhodných pre mužov i ženy. Či už chcete schudnúť alebo pribrať, alebo len žiť plnohodnotnejší a zdravší život, som tu pre vás.

Ak vás táto téma zaujíma a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac, môžete si zakúpiť moju najpredávanejšiu elektronickú knihu ,,Ako sa stravovať bez výčitiek a jojo efektu”, v ktorej nájdete všetky dôležité informácie o stravovaní, chudnutí a celkovo o zdravom životnom štýle na viac ako 50 stranách. E-book si môžete teraz kúpiť za 34,90€ ( z pôvodných 59,90€)

Referencie si môžete prezrieť v sekcii “recenzie” alebo priamo na mojom instagrame @kristina.gregorcok vo výbere.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.